Prvi izbori za medicinske sestre i tehničare – izazovi i iskustva

Naoružani iskustvom sa izbora za delegate Skupštine Lekarske komore Srbije, CeSID-ovi posmatrači su, u nedelju 11. jula, učestvovali u posmatranju izbora organizovanih za Komoru medicinskih sestara i zdravstvenih tehničara Srbije. Izbori su organizovani na 92 biračka mesta na teritoriji cele Republike Srbije, uključujući i četiri mesta na Kosovu i Metohiji gde su, i pored otežanih uslova, održani bez ikakvih problema i poteškoća.

Na samom početku treba istaći da je ovo prvi put da se delegati Komore medicinskih sestara i zdravstvenih tehničara biraju na ovaj način tako da se i većina članova biračkih odbora po prvi put suočila sa izbornim radnjama i procedurama.

Slično kao i kod izbora koji su organizovani za delegate Skupštine Lekarske komore i ovi izbori su imali svoje specifičnosti. Iako je sama organizacija na prvi pogled delovala značajno jednostavnije od organizacije izbora za Skupštinu Lekarske komore Srbije (jedna kutija, jedan glasačkih listić, jedan kontrolni listić umesto sve to četiri puta) u praksi je ipak to ipak bilo znatno komplikovanije od standardnih, „političkih“, izbora.

Naime, jedan glasački listić se u praksi sastojao od dva zasebna spiska kandidata – medicinskih sestara i predstavnika ostalih strukovnih medicinskih zanimanja. Na ovaj način, birači su imali mogućnost da pored medicinskih sestara, čijih predstavnika ima najviše u Skupštini, proporcionalno odaberu i predstavnike ostalih medicinskih radnika u Skupštinu Komore. Članovi biračkih odbora su na obukama sprovedenim od strane strane CIK-a, upoznati sa procedurom i načinima glasanja, a sve u želji da samim biračima olakšaju da na izborima slobodno izraze svoju volju.

Pored obuka, birački odbori su imali i konstantnu podršku od strane kako CeSID-ovih posmatrača tako i same Centralne izborne komisije, kako bi se svi eventualni problemi ili zastoji u izbornom procesu rešavali brzo i na licu mesta.

Moramo istaći da, za razliku od izbora za Skupštinu Lekarske komore, CeSID ovom prilikom nije učestvovao u obuci predsednika i zamenika biračkih odbora. Kako je procedura za izbor delegata Komore medicinskih sestara i zdravstvenih tehničara specifična, smatramo da je za neke buduće izbore neophodno organizovati praktične treninge na kojima bi članovi biračkih odbora bili obučavani za sve problematične situacije do kojih može doći na biračkim mestima

Međutim, biračko telo koje je glasalo na ovim izborima je pokazalo visok nivo izborne kulture te je sam izborni dan prošao bez većih problema, a sitniji propusti do kojih je dolazilo predstavljaju sastavni deo svakih neposrednih izbora.

Izborni dan kroz prizmu CESID-ovih posmatrača

Otvaranje biračkih mesta, u nedelju 11. jula, je bilo predviđeno u 07h ujutru. Samo na dva biračka mesta je došlo do manjeg kašnjenja u otvaranju – Biračko mesto 10, Novi Beograd i Biračko mesto 87, Kraljevo, i to u trajanju od 10 do 15 minuta koja nisu ozbiljnije uticala na proces glasanja.

Do kašnjenja u Kraljevu je došlo zbog izmeštanja biračkog mesta na izborni dan, a na Novom Beogradu kašnjenje je prouzrokovano dodatnom proverom pristiglog izbornog materijala, ali kao što smo već istakli ova kašnjenja nisu uticala na dalji tok izbornog procesa.

Kada je u pitanju ocena samog toka glasanja, možemo reći da nije došlo do bilo kakvog propusta ili nepravilnosti koji bi uticali na volju birača.

Na dva mesta na Kosovu i Metohiji je primećeno glasanje bez validnih dokumenata – Kosovska Mitrovica, bm 89 i Gračanica, bm 91. Praksa je pokazala da se u manjim sredinama, gde se svi manje više međusobno poznaju, javljaju slučajevi glasanja bez odgovarajuće dokumentacije. Brzom reakcijom CeSID-ovih posmatrača i CIK-a, dalje glasanje bez dokumenata je sprečeno i nismo ga registrovali u daljem toku izbornog dana. Iako se zaista radi o relativno malom biračkom telu, povezanom zajedničkom strukom, a često i radnim mestom gde se svi vrlo dobro međusobno poznaju, ipak je potrebno voditi računa o tome da se svaki birač identifikuje prema Pravinikom utvrđenim principima, što su birački odbori maksimalno ispoštovali. Prema izveštajima naših posmatrača, osim u ova dva izolovana slučaja, ostali birački odbori su poštovali odredbe Pravilnika po ovom pitanju do zadnjeg slova.

Već smo istakli da CeSID nije učestvovao u obuci biračkih odbora, ali je na licu mesta saradnja sa njima bila na najvišem mogućem nivou. Sve nedoumice, kojih u praksi nije bilo mnogo, su otklanjane međusobnim konsultacijama u kojima je prema potrebi učestvovao i neko iz CIK-a ili iz CeSID-ovog tima koji je koordinisao posmatračima.

Sledeća stvar na koju bismo skrenuli pažnju su nepotpuni birački spiskovi. Nepotpuni i neprecizni birački spiskovi su nešto sa čim se CeSID susreće na izborima na svim nivoima koji se održavaju u Srbiji. Ovaj problem se rešava redovnim ažuriranjem i proverama biračkog spiska ili formranjem jedinstvenih elektronskih biračkih spiskova kojima se olakšavju sva buduća ažuriranja.

Pojedini birači su zbog ovog nedostatka vraćeni sa biračkih mesta bez mogućnosti da glasaju. Birački odbori su i ovoga puta poštovali odredbe Pravilnika i nisu vršili nikakve dopune ili izmene u samom biračkom spisku. Proces ažuriranja biračkog spiska za ovako specifičnu strukturu birača nije ni malo lak, jer bi bilo neophodno formirati posebno telo koje bi pratilo promene prebivališta i radnih mesta kod zaposlenih u zdravstvu. Sa druge strane, kako bi svaki birač imao pravo glasa, nephodno je osmisliti metod koji će dovesti do toga da birački spiskovi budu što je to moguće ažurniji.

Biračka mesta su zatvorena u 19h, bez kašnjenja i prema Pravilnikom utvrđenoj proceduri. CeSID-ovim posmatračima je od strane biračkih odbora omogućeno da nadgledaju proces prebrojavanja glasova. Prebrojavanje glasova je proteklo bez većih problema. Do manjih nedoumica je došlo oko definisanja nevažećeg listića, ali je konsultacijama sa CIK-om i ovaj problem brzo prevaziđen.

Zaključak i sugestije

Neminovno je da se, i pored svih razlika, povuku određene paralele između izbora za delegate Skupštine Lekarske komore i delegate Skupštine Komore medicinskih sestara i zdravstvenih tehničara. I jedni i drugi izbori su se odnosili na istu (medicinsku) struku, s tim što je ovoga puta bilo mnogo više birača i gotovo duplo više biračkih mesta. Ono što je ključna karakteristika oba izborna procesa jeste da su sve strukture koje su učestvovale u izborima pokazale izuzetnu spremnost na saradnju sa CeSID-om, počevši od CIK-a, pa sve do biračkih odbora. Ovako uspostavljena saradnja i transparentnost celog procesa je dokaz postojanja želje da izbori prođu u najboljem redu. Opšta ocena jeste da su u tim svojim naporima predstavnici i jedne i druge Komore uspeli.

Što se tiče sugestija, dužnost nam je da iznesemo određene predloge koji bi, prema našem mišljenju, mogli da unaprede neki naredni izborni proces.

– Pred svake izbore je neophodno pokrenuti kampanju za povećanje izlaznosti kako bi svi potencijalni birači bili obavešteni o važnosti izbora i kako bi što više njih glasalo i na taj način svojom izbornom voljom još više učvrstili položaj izabranih predstavnika;

– Kao telo koje se bavi izborima CeSID je svestan važnosti kontinuirane i kvalitetne obuke biračkih odbora. Birački odbori su posrednici koji na biračkom mestu pomažu biraču da ostvari svoje biračko pravo u moru procedura koje samim biračima često nisu jasne. Dobro obučeni birački odbori umnogome daju na snazi samom izbornom procesu;

– Konstantno ažuriranje i provera biračkih spiskova! Konkretan CeSID-ov predlog jeste formiranje jedinstvene elektronske baze za vođenje biračkog spiska. Relativno mali broj birača svakako omogućava da se jedan ovakav napredan sistem implementira među medicinskim radnicima;

– Izborna logistika – slično kao i sa biračkim spiskovima, izborna logistika je ta koja se stara da organizacija izbora protekne bez problema. Iako je ovoga puta organizacija, obzirom na to da se radi o prvi put održanim izborima, bila na izuzetno visokom nivou, neophodno je konstantno raditi na jačanju iste kako bi se sitni propusti mogli ispraviti u narednom izbornom ciklusu.

Kada se u obzir uzmu svi osnovni faktori koji čine jedne izbore, mora se naglasiti da su izbori za delegate Skupštine Komore medicinskih sestara i zdravstvenih tehničara veoma dobro organizovani. Sitniji propusti, koji su navedeni u ovom izveštaju predstavljaju sastavni deo čak i najbolje oganizovanih izbora iza kojih stoji uigrana državna aparatura i ni na koji način nisu uticali na volju birača, a to je ono što je ključno za uspeh jednih izbora.

Scroll to Top