BEOGRAD 02–04.11.2011.god
U organizaciji Svetke zdravstvene organizacije (WHO), Region Evropa, Državna kancelarija u Beogradu, Ministarstva zdravlja RS i KMSZTS, u Beogradu je od 02. do 04.11.2011.god. održan sastanak po nazivom „Podrška Srpskim sestrama i babicama“ a koji je najavljen nakon sastanka WHO u Varšavi. Članovi misije WHO su bili: Dr Valerie Fleming – Policy Adviser Nursing and Midwifery, HRH Division of Health Systems and Public Health, Tamara Lubi – head of WHO Collaborating Centre for PHC, Maribor i Majda Šlajmer-Japelj – Senior adviser.
Tokom tri dana održani su sastanci sa predstavnicima Komore, Ministarstva zdravlja, predsednicima stručnih asocijacija i glavnom sestrom KCS a kako je bilo predviđeno protokolom održani su i sastanci u zdravstvenih ustanova (Dom zdravlja Novi Beograd i KBC „Bežanijska Kosa“.
Članove misije WHO najviše je interesovalo sadašnje stanje u sestrinstvu i babištvu na teritoriji RS, sistem obrazovanja i edukacija, kao i zakonska regulativa koja se tiče sestara i babica u Srbiji. Konstatovano je da je napravljen veliki pomak u svim pravcima razvoja profesije, posebno u oblasti KE, ali da i dalje postoji veliki problem u obrazovanju med. sestara i babica. Problemi u ovoj oblasti su brojni: neusklađenost sati prakse i teoretske nastave na svim nivoima školovanja, nazivi zanimanja po nivoima obrazovanja, profesorski kadar na strukovnim školama i fakultetima, kompetencije itd. Ponuđena je i tehnička pomoć Univerziteta iz Maribora, ali i dalje ostaje problem neusklađenih nivoa obrazovanja Srbije i EU. Prim dr Dubravka Šaranović Racić je istakla da je obaveza i Ministarstva zdravlja i Komore da u narednom periodu sa Ministarstvom prosvete radi na usaglašavanju stavova i rešavanju svih problema vezanih za kompletno visoko i srednje obrazovanje kadrova za rad u zdravstvenom sistemu RS. Majda Šlajmer-Japelj – Senior adviser je istakla, da su za svaku pohvalu napori koji se čine na izradi strategije razvoja sestrinstva i babištava Srbije i da takav dokument čini osnovu razvoja profesije ali da se mora predvideti stvaranje sopstvenog profesorskog kadra, koji će činiti osnovu za utemeljenje sopstvene profesije.
Tokom obilaska KBC „Bežanijska Kosa“ članove delegacije WHO primila je glavna sestra ustanove VSS Radmila Jazić sa glavnim sestrama klinika i zamenik direktora prof Dr Dragan Pavlović. Tokom posete razgovaralo se o obrazovanju i edukaciji sestara KBC „Bežanijska Kosa“, kao i o ostvarenim rezultatima na polju zdravstvene nege. Goste je najviše zanimala dokumentacija o zdravstvenoj nezi koja se u ovoj ustanovi vodi već duže vreme i sastavni je deo dokumentacije svakog pacijenta. Nakon razgovora, gosti su obišli pojedine klinike i veoma se pohvalno izrazili o standardima koja je ova ustanova postavila.
Drugog dana posete gosti iz WHO-a su posetili Dom zdravlja „Novi Beograd“ i u dvočasovnom razgovoru sa kolegijumom glavnih sestara i Prim dr Ljiljanom Jandrić – Rukovodiocem jedinice za kvalitet, završili posetu Srbiji. U toku razgovora najviše je diskutovano o unapređenju javnog zdravlja kroz razne aktivnosti i novine na polju zdravstvene nege, kao i radu i unapređenju rada svih terenskih službi. Delegacija WHO je u zaključku svoje posete najavila da će u okviru kolaborativnog centra u Mariboru biti omogućeno da 10 sestara iz ove ustanove završi obuku za trenere-edukatore iz oblasti javnog zdravlja a da oni kasnije nastave sa tim procesom u Srbiji.